FŐOLDAL

KAPCSOLAT

MÉDIAAJÁNLAT


REGISZTRÁCIÓ HÍRLEVÉL
PC-ÁRUHÁZ DRIVERS SZAMITOGEP Antivirus SZAKÜZLET

· Friss (Overclock)
·  Vízhűtés + fények
·  Ti200/Ti500 II. rész
·  AMD XP 2200+
·  T-bred unlock
·  Áramlásmérő III
·  Ti200/Ti500
·  Áramlásmérő (v.2.1)
·  Vízhűtésű nagytorony
·  Geforce 4 tuning
·  Geforce 2 tuning
·  Biztonságos vízhűtés
·  Vízhűtést a PC-nek!
·  Wasser gép
·  Vízhűtés felsőfokon
·  nForce + vízhűtés
·  Ti4200
·  1.7GHz-es Celeron
·  Vízhűtés 4. rész
·  Blokk verseny
·  Felület növelés
· Cikkek > Overclock
· V6800 DDR teszt I. rész
Dátum : 2001-04-04 08:20:21
Szerző : gigahertz


A legnépszerűbb nVIDIA chippel szerelt kártyák mostanában a V7100 illetve V7700-as videokártyák. Sok variációjuk létezik (TV out, DDR, SDR stb.) Nyílván sokszor a pénz határozza meg, hogy melyiket választjuk. De mintha elfeledkeztünk volna az elődökről. Most nem a TNT-hez akarok visszatérni, inkább a V6xxx sorozatra hívnám fel a figyelmet. Annál is inkább, mert már nem túl drágák és mindenféleképpen gyorsabbak, mint egy MX2-es. Ezért nézzük meg röviden az V6800-as képességeit.

Ez egy ASUS V6800-as 32M DDR RAMos videokártya. Két hete tesztelem, nagyon megbízhatónak bizonyúlt. Ha stabilitás szempontjából nézzük, akkor tuningolva is nagyobb megbízhatóságot nyújt, mint pl. egy MX2-es kártya. De ne a tuningnál kezdjük, arra a cikk végén illetve a második részben lesz szó.

Ez a processzor lapul a hűtőborda alatt, látható rajta, a DDR jelzés. Ez a dupla sebességű memóriára utal. Ezeket a grafikus kártyákat 6ns-os rammal szerelik. Ez azt jelenti, hogy elvileg 166MHz-es lenne a memória, ha SDR-ről lenne szó.

A DDR-nek köszönhetően ez a 166MHz-es sebesség úgy látszik, mintha dupla olyan gyors lenne a memória. Ennek ellenére a gyári driver CD a Tweak programja alapján a 333MHz helyett csak 299MHz-el hajtják a memóriát.

A processzor sincs túlpörgetve azzal a 120MHz-el. Első dolgom az volt, hogy óvatosan emelgetve a frekvenciákat megnézzem, hogy mennyi a maximum. De nem volt szükség túlzott óvatosságra, mivel a maximumon járatva mind a memóriát, mind a processzort teljesen stabil maradt a rendszer. De aki kezdő a tuningolásban annak ajánlom, hogy az előző kép tetején lévő Use tweak részt kapcsolja ki, mert ha mégsem bírja a kártya és lefagy a gép, akkor újraindításkor megint azon a frekvencián megy a kártya amin előtte lefagyott, tehát safe módból el kell távolítani a tweak programot, hogy újra alaphelyzetbe kerüljön. Ezt a fáradságot spórolhatjuk meg, ha kezdetben nem ikszeljük be ezt a pontot.

Nos ez volt a maximum, tovább ezzel a programmal nem tudtam húzni a kártyát. A PowerStrip nevű programmal a felső korlát magasabb, erről még később szó lesz.

A beállításokat vizsgálva gyakran észreveszem, hogy kevés időt fordítanak az emberek az optimális beállításra. A tuning tudom az első, amit érdemes kipróbálni, de sokan elfelejtik, hogy pl. játék közben egyáltalán nem biztos, hogy optimális a frissítési frekvencia, ezt itt lehet beállítani:

A Change refresh rate gombot kiválasztva a következő kép tárul elénk:

Célszerű minden felajánlott felbontáshoz megkeresni a maximális frissítési frekvenciát és utána tesztelni, hogy valóban bírja-e a monitor. Ha ezt egyszer egyesével beállítottuk, akkor utána, ha felbontást váltunk pl. egy játékban, akkor ennek megfelelően fog alakulni a frissítés. Mert az megint egy másik dolog, hogy a windowsban miként alakul a frissítés, az sokkal köztudottabb, hogy ott mit hogyan kell állítani.

A gyári CD találunk egy SmartDoctor nevű programot:

Itt feszültségeket illetve a CPU hőmérsékletet illetve a ventilátor fordulatszámát ellenőrizhetjük. A program figyelmeztet ha a ventilátor pl. meghibásodik. Látható, hogy a kép készültekor 53 fokos volt a CPU, akkor alapfrekvencián működött a kártya és gyakorlatilag nem volt terhelve a procija. De 150/379MHz-es tuning esetén fél óra aktív használat után könnyedén eléri a 80 fokos hőmérsékletet. Ezen lehet valamit segíteni, mert pl. a tesztpéldán hűtője alatt a szilikonzsír úgymond egy sarokba "csoportosúlt", azt érdemes egyenletesen elkenni.

A videokártyának ezek a főbb paraméterei. Pl. ha 3Dmark2000-el teszteljük, akkor a pontszám szempontjából fontos lehet, hogy összesen mennyi memóriát csapunk hozzá a rendszerből a videokártyához. Mert, mint az a fenti képen is látható, hogy 32 megás a kártya és összesen 58M áll rendelkezésre. Ez azt jelenti, hogy így a 64M renderelést a 3Dmark2000 kihagyja, míg ha megnöveljük pl. 65 megára, akkor azt is pontozza. De a Default benchmarkkal nem sikerült átlépni egy Thunderbird 1100MHz-es géppel és ASUS A7V-133-as alaplappal a 6000pontot (pár pont hiányzott). Ez több mint egy hiper-szuperül tuningolt MX2-es és kb. csak 18-20%-al kevesebb, mint a legturbósabb V7700-as. De árban jóval nagyobb a különbség.

Sőt, ha valaki hozzá tud jutni DDR memóriához pl. egy rossz processzorú videokártyából kiépíti, akkor megvan a lehetőség, hogy a kártya hátuljára a bejelölt helyekre felforrasztja és máris 64 megás a kártya. De ez csak elvi játszadozás, mert ehhez sok mindennek össze kell jönnie. Noha ezt is Quadrová lehet alakítani (csak náhány speriális dologba okoz sebességnövekedést), itt még nem tettem meg, erről, teszt eredményekről és az extrém hűtéséről a következő részben írok.

 

E-mail



Warning: require(../forum/comment.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 106

Warning: require(../forum/comment.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 106

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../forum/comment.php' (include_path='.:/usr/share/php/') in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 106