FŐOLDAL

KAPCSOLAT

MÉDIAAJÁNLAT


REGISZTRÁCIÓ HÍRLEVÉL
PC-ÁRUHÁZ DRIVERS SZAMITOGEP Antivirus SZAKÜZLET

· Friss (Hardver)
·  X800 GTO és GTO² moddolása X850 XT-vé
·  Konfigépítés belépőszinten
·  Technológia: Nvidia TurboCache
·  WD Raptor teszt
·  A 2004-es év top hardverei
·  Pixelgyárak
·  Processzortörténelem
·  Mozi stílusosan: Creative DDTS-100 Dekóder
·  Hauppauge MediaMVP teszt
·  Az LCD versenytársa
·  Best Of 2003 - avagy a 2003-as év legjobbjai
·  Rádiós Game adapterek a Linksystől
·  Kábelnet és ADSL routerek a Linksystől
·  Linksys wireless termékek
·  Diva MP3 lejátszó
·  JBL hangszórók
·  Ethernet hálózati kártyák
·  Titan CPU hűtők
·  Roline krimpelő fogók
·  Mapower 3,5
· Cikkek > Hardver
· Abit Siluro 64M
Dátum : 2001-09-11 19:36:59
Szerző : gigahertz


Egy különös videokártya 200 MHz órajelű processzorral. A tuning eredmények 20 % javulást eredményeztek.

Jelenleg talán a legolcsóbb videokártyák közé tartozik az Abit Siluro 64M memóriával szerelt kártyája. A Siluro kártyákat általában táskaszerű dobozban adják. A teszt kártyát a kedvező árairól híres Demostudió biztosította

Ez maximum a hazavitelnél lehet érdeke, de sokkal izgalmasabb, ami a dobozban lapul. Íme a kártya:

A penel egyik oldalára szereték az összes memória IC-t, így a GPU körül meglehetősen nagy a zsúfoltság, de ez nem von le semmit a kártya értékéből. Viszont ami meglepőnek tűnhet, az az, hogy nincs ventilátor a GPU hűtőbordáján, pedig 200MHz-en jár a kártya processzora. Bár a gyári beállításokkal tökéletesen működik a kártya ventilátor nélkül is, azért nem árt egy kis ventilátort rászerelni, ha többet szeretnénk a kártyából kivenni. Egyébként a hűtőt ragasztással rögzítették a processzorra.

Egyébként az ABIT Siluro ezen kártyáját hol T400-nak hol MX400-nek nevezik, a képen látható TV kimenet nélküli példány az MX400-as. (Nyílván a "T" jelzés a TV kimentre utal.) Joggal kérdezhetné valaki, hogy minek egy MX-re 64M-t szerelni? A kérdés jogos, a teszből kiderül majd, hogy 32 bites színmélység esetén nagyon is ajánlott az extra memória, pláne, ha pl. 1024x768-as felbontásra hajtunk rá (főleg játék esetén)

A videokártya 2x-es és 4x-es AGP támogatja. Az nem derült ki, hogy mi a helyzet ha "ősrégi" 1x-es AGP-vel rendelkező alaplapba kerül, mert a teszt során nem akadt ilyen. De az biztos, hogy amikor 1x-es AGP-re állítottam a teszt gép (A7V133) BIOSában a sebességet, akkor is tökéletesen működött, de ez nagy csapást mért a sebességre.

8db memória IC-t találunk, a tesztelt példányt 5.5ns-os memóriákkal szerelték. (De 6 és 5ns-os példányok is előfordulnak.) És itt egy kicsit bajban voltam a tesztelés során, amikor meg szerettem volna állapítani, hogy hány MHz-en jár gyárilag a memória. Több Tweak programot szoktam használni (bár van más módszer is, de a teszt gép winyóján alig volt valami használható, net meg nem volt...), íme egy "univerzális" a PowerStrip 3.0-ás változata, amiben még nem csalódtam:

Bár most úgy tűnik, hogy az alapfrekvencián járatás során látottakról elfelejtettem képet csinálni, de ez a program 200MHz-et jelzett a GPu-ra és 334MHz-et a memóriára. A fenti képen már tuningolt értékeket látunk. A 334MHz-ből arra következtetek, hogy DDR memóriával szerelték. Mert ilyen MX-es kártya is van, bár az MX-nél nem dob akkorát a DDR mint a nem "butított" változatnál.

Nem igazán derült ki, hogy DDR-es vagy SDR-es a kártya, de ha igaz, az amit a Tweak programok mutatnak (334MHz), akkor csak DDR-es lehetett. Az ellenben biztos, hogy SDR-es változata is van, viszont a DDR-ről nem derült ki túl sokminden!

És ha már az előbb bemutattam egy képet a felturbósított frekvenciákról, akkor így első körben elég jónak tűnik, hogy a GPU-t 25%-al a memóriát pedig 31%-al lehetett túlpörgetni. Az, hogy ez milyen hatással volt a kártya teljesítményére mindjárt meglátjuk, de előbb nézzünk meg egy rövid specifikációt:

200MHz-es processzor sebesség (GPU)

128 bites 64M SDRAM (166MHz-en)

Két VGA kimenet (opcionális)

2.7GB/s memória sebesség

Digital Vibrance Control

NVIDIA Shading Rasterizer

Second Generation Hardware T&L Engine

800 Million Texels másodpercenként

AGP 4X/2X

Nem fordítottam le mindent a leírásból (Shading stb. mert ezeket sokszor így szoktuk használni /fórumok stb./) És akkor nézzük a tesztgép felépítését (fő darabok):

Processzor

AMD Thunderbird 1.1GHz (200MHz-es FSB)

Alaplap

ASUS A7V133 (1005A BIOS)

Memória

Hitachi 256M SDRAM CAS2

Winchester

Maxtor 40G 7200rpm ATA100

Tápegység

KME 300W

Hangkártya

SB LIVE 4+1

 

Nézzük a gyári beállításokkal (no tuning) mire képes a 3DMark200 és 2001 mérései szerint, hogy legyen összehasonlítási alap egy 64M-s DDR memóriás Geforce2 GTS eredményit is ábrázoltam:

Noha egyértelműen látható, hogy gyengébb a GTS-nél, de ez egy MX-től egyáltalán nem rossz teljesítmény. Ráadásul a majdnem 5000 pont tuning nélkül (3DMark2000) egyáltalán nem rossz, ha figyelembe vesszük az alig több, mint 20eFt-os (nettó) árát a kártyának. Tehát eleve bíztató FPS eredményeket várhatunk a játékok során. De mielőtt ezt megnéznénk nézzük mi hozható ki a kártyából (a teszt darab ezt tudta ventilátorral a hűtőbordán):

Tehát a processzor 25%-os és a memória 31%-os frekvencia növelése hozzávetőlegesen 20%-os sebességnövekedést okozott. Így már "csak" kb. 20%-al lassabb, mint egy gyári Geforce 2 GTS, bár ez a % érték nagyon sokmindentől függ. Csupán az biztos, hogy még egy elég nagy lépcső hiányzik a GTS szinttől és egy hegy választ el a Geforce 3-as sebességétől. Igaz ez utóbbival ár szempontjából nem említhető egy napon.

Ezek az FPS eredmények már a legtöbb játékosnak megfelelnek, bár van aki ennél többet akar, annak erősebb videokártyát kell választani. A mérés során a textúra maximumon volt, de csak bilineáris szűrőt használtam. Itt már 1024x768-as felbontásnál már nagyon észre lehetett venni, hogy igen is sokat számít az, hogy 64M van a kártyán és nem 32. 32 bites színmélység esetén alapfrekvencián 54FPS-re volt képes (tuningolva 71-re), míg a 32M-es változat 47FPS-t ért el. Ugyan a felbontás fokozásával egyre jobban nő a 32 és a 64Megás változat között a teljesítmény különbség, de ennek már nincs nagy jelentősége, mert 1240x1024-ben már csiga tempót diktál, vagy legalábbis Quake partyn nem menne el.

Természetesen nem csak a frekvenciák emeléséből áll a kártya felturbósítása, aki extra dolgokat szeretne állítani, az töltse le GeForce Tweak Utility-t.

A kártyát használva megfigyeltem, hogy a memóriák egyáltalán nem melegszenek, így nem éri meg extra memória hűtőket készíteni (erre a kártyára). A GPU már jóval melegebb, a panel hátulja volt a legmelegebb 54 fokos hőmérsékletet mértem, amikor kb. 20 fokos volt a levegő (mindezt ventilátor nélkül), így aki extra dolgokra vágyik, az szereljen rá ventilátort, biztos, ami biztos alapon.

Érdemes megjegyezni, hogy a telepítő CD-n WinDVD installt találunk, a beüzemeléshez szükséges S/N-t a CD tokon tűntették fel. Noha TV kimenetes változat is létezik, de talán nem éri meg erre hajtani, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, hogy bőven nem olyan jó a TV kimenete, mint egy ATI-nak (ár ez típusfüggő) vagy jobb Matrox-nak (ebből meg nincs rossz), bár ez ízlés kérdése. Egyébként a dobozban találunk még egy telepítési útmutatót, és ha a TV kimenetes változat mellett döntünk, akkor egy S-Video kábelt és elvileg egy S-Videok/RCA átalakítót.

A teszt során nem a telepítő CD-n található driver-t használtam, mert kiderült, hogy a 14.11-es detonátorral valamivel gyorsabb. Általában ha egy videokártyát Win98 alatt használunk vagy Windows2000 alatt, akkor az utóbbival szokta a gyengébb teljesítményt nyújtani. De érdekes módon ez most nem így alakult, gyakorlatilag azonos sebességet nyújtottak.

 

 

Szponzor : Demostudio



Warning: require(../forum/centercomments.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 95

Warning: require(../forum/centercomments.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 95

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../forum/centercomments.php' (include_path='.:/usr/share/php/') in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 95