FŐOLDAL

KAPCSOLAT

MÉDIAAJÁNLAT


REGISZTRÁCIÓ HÍRLEVÉL
PC-ÁRUHÁZ DRIVERS SZAMITOGEP Antivirus SZAKÜZLET

· Friss (Digitalizálás)
· Termékbemutatók > Digitalizálás
· AVer-EZCapture
Dátum : 2002-05-01 19:26:57
Szerző : gigahertz


Most egy nagyon egyszerű digitalizáló kártya kerül bemutatásra. Maximum 768x576-os felbontásra nyílik lehetőség...

A videó digitalizálás egyik legegyszerűbb módja, ha valaki TV tuner segítségével rögzíti az információt. Ez egyáltalán nem számít profi megoldásnak, de otthoni felhasználásra általában bőven elegendő. A TV tunerek túlnyomó többsége videó jel (alapsávi) bemenettel is rendelkezik, így nem csak TV műsorokat rögzíthetünk, hanem pl. videokazetta anyagát is digitális formában letárolhatjuk.

Vannak profi digitalitáló kártyák is, de ezek rendszerint nagyon dárágák. De most egy viszonylag egyszerű és olcsó "capture" kártyáról lesz szó, nézzük:

Ez az AVer-EZCapture kártya. Rendkívül kicsi a doboza, a dobozban a kártyán kívül még egy telepítő CD-t is találtam, de pl. a kábelekről külön gondoskodni kell. Egy Conexant chip a kártya lelke:

A Conexant már viszonylag nagy névnek számít, de ne most ne várjunk túl sokat a kártyától, mert ez tényleg csak egy "alap" kártya, az ára is ezt tükrözi...

Composit és S-video bemenetekkel is ellátták. A képen is látható harmadik csatlakozó, egy DC kivezetés. Szoftverből változtatható, hogy 12 vagy 5 Voltot adjon ki. Erre akkor lehet szükség, ha pl. olyan CCD kamerával rendelkezünk, melyhez külön tápegység szükséges (pl. megspórolhatjuk a tápegységet).

Mondjuk egy videó kimenet, még jól jött volna... Nyílván az audio részt nem ehhez a kártyához kell csatlakoztatni, hanem a hangkártya Line-In bemenetéhez. A digitalizálás/felvétel során az adott programba nyílván be kell állítani, hogy mi a kép és mi az audio, csak ezek után lesz esély a rögzítésre (ha csak nem akarunk pl. néma filmet...)

A kártya telepítésével nem volt semmilyen probléma, a gyári szoftverrel ég Windows NT és 2000 alá is könnyedén telepíthetjük, természetesen Win98/Me is támogatott.

Támogatott felbontások: 192x144, 384x288 és 768x576. Színmélységben a 15, 24 és 32 bitet támogatja.

Jellemzők

Plug and Play

Igen

Mozgó és állóképrögzítés

Igen

AVI kompatibilitás

Igen

Formátum

YUV 4:2:2, YUV 4:1:1, RGB 32/24/15

Composit bemenet

Igen

S-Videó bemenet

Igen

Videó Kimenet

Nem

Felbontások

maximum 640x480 NTSC

maximum 768x576 PAL

PCI kompatibilitás

PCI 2.1

Videó bemenet választás

Igen

Normák

NTSC/PAL/SECAM

DC kimenet

5/12Volt

A gyártó szerint a kártya hardver igénye (http://www.aver.com.tw):

Processzor

Minimum Pentium 100MHz

Slot

1db szabad PCI Slot

VGA

DirectDraw támogatás

Hangkártya

Sound Blaster 16 vagy jobb

Nos amikor először láttam a kártya hardver igényét, akkor azt gondoltam: "Mi a szösz, talán a hardveres tömörítést is támogatja?" Ugyanis az egy dolog, amikor a képernyőn a kártya segítségével megjelenítjük a videó bemenetre adott képet, az meg egy másik dolog, amikor digitalizálunk. Valószínűleg a gyártó által javasolt gépigény csak a kép megjelenítésre vonatkozik, mert amikor pl. 768x576-os felbontásban digitalizálásra kerül a sor, akkor ugyancsak ledöbben a gép.

A próbák során a számításigényesnek nevezhető DivX formátumot választottam. Nyílván a kártya semmilyen hardveres támogatást nem nyújt ekkor a tömörítés során, az egész kódolási munkát a CPU végzi el.

Meglehetősen tempós gépben került a kártya (most elsősorban a processzorra gondolok):

Alaplap

Abit KG7 (DDR)

Memória

256M DDR (266MHz)

Processzor

AMD XP 2000+

Winchester

Maxtor 40G 7200 RPM ATA100

Hangkártya

Leadtek 6x Sound

Videokártya

Asus Geforce V6800 32M DDR

Ha nem használtam tömörítést, akkor pillanatok alatt hatalmas méretű fájl került a winchesterre, ekkor nem tapasztaltam akadást vagy hasonlót. Mindhárom felbontást kipróbáltam- Egyébként a digitalizálás során (a telepítő CD található programot használtam) a program kijelezte, hogy hány képkockát nem sikerült rögzíteni. A tömörítés nélküli esetben minden képkocka rögzítésre került, igaz a winchester már nagyon "szuszogott" a sok adattól…

A számításigényes kódolások valós idejű megoldása finoman szólva rengeteg MHz-et igényel. Az adott konfigurációnál mindez azt eredményezte, hogy 768x576 felbontásban DivX MPEG-4-es tömörítéssel a processzor kihasználtsága általában 80% körül mozgott, de néha beütött egy-egy nagyobb csúcs, aminek az lett az eredménye, hogy kimaradt néhány képkocka, rendszerint 1-2db. Ez nyílván elkerülhetetlen abban az esetben, amikor 100% fölé szeretne menni a CPU kihasználtsága, ami viszonyt nem lehetséges...

Nagyjából 30 másodpercenként 1 képkocka marad ki, ami azért nem olyan vészes. Józan paraszti ésszel gondolkozva, ez azt jelenti, hogy kb. 1Gbyte adatot kapott a CPU 30 másodperc alatt és ezt kellett valami tömörebb formába átszámolnia, ami nem csekélység…

Egyébként, csak 32 és 24 bites színmélység esetén jelentkezett csak a képkocka kimaradás, 15 bit esetén nem (mondjuk azt én sem értem, hogy miért nem 16 bites, de mindegy...)

A megjelenített kép minősége így szemre igen jó, hála a Conexant chipnek, így ezzel nem lehet probléma. A 768x576 felbontás az esetek többségében bőven elegendő. Nyílván csak akkor kell izmos gép a kártya alá, ha nagy felbontásban és 32 biten digitalizálunk, a 192x144-es-es felbontással már egy Celeron 600MHz-es processzor is megbirkózik...

Szponzor : Tigra Computer



Warning: require(../forum/centercomments.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 95

Warning: require(../forum/centercomments.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 95

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../forum/centercomments.php' (include_path='.:/usr/share/php/') in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 95